Szosa Lubicka 2, 87-100 Toruń,Polska
pl en

MEZOPOTAMIA | ● Basra ● Bagdad ● Erbil

Basra
Tylko kilka kroków od wymarzonych wakacji!
Informacje dotyczące wyjazdu
Lotnisko wylotowe
Warszawa


Erbil


Cena za 1 osobę
15900 zł + 1000 $
W następnym kroku wypełnisz informacje niezbędne do złożenia zamówienia: dane pasażerów, wybór ubezpieczenia, rodzaj płatności.

MEZOPOTAMIA | ● Basra ● Bagdad ● Erbil

Opis wycieczki

"MEZOPOTAMIA" to program wycieczki śladami dziedzictwa kulturowego i cywilizacyjnego, rozpoczynającej się na południu Iraku, w Basrze. Dalej, wzdłuż rzek Eufrat i Tygrys, poznajemy jedne z najważniejszych miejsc i zabytków, kierując się na północ Iraku. To niesamowita przygoda, dająca Podróżnikom możliwość poznania cywilizacyjnych początków ludzkości, oraz obcowania z wyjątkową kulturą Bliskiego Wschodu. Wycieczkę kończymy w malowniczo położonym na górskim terenie Kurdyjskim mieście Erbil. Serdecznie zapraszamy!

Ważne informacje

- W miejscach świętych i miejscach kultu kobiety muszą nosić chustę (hidżab/abaję).
- Mężczyznom zabrania się noszenia szortów podczas podróży, wnoszenia i spożywania napojów alkoholowych do miejsc świętych (Karbala/Nadżaf) oraz wnoszenia ich do toreb lub bagażu.
- Nie wolno zabierać żadnych pamiątek z miejsc archeologicznych, które odwiedzamy, ponieważ jest to niezgodne z prawem.


Uwaga

- W przypadku usługi wizowej prosimy o przesłanie kopii paszportu co najmniej 30 dni przed przewidywaną datą podróży.
- 100% opłaty zostanie uiszczone na 30 dni przed datą wyjazdu przelewem bankowym.
Płatność wyłącznie za pośrednictwem naszego polskiego konta bankowego.
Faktura zostanie wystawiona na łączną kwotę opłat.


Program nie obejmuje
  • Wiza
  • Napoje/wydatki osobiste
  • Eskorta pracowników ochrony do Iraku (w razie potrzeby)
  • Napoje i posiłki niewymienione
  • Wydatki osobiste, napoje alkoholowe
Program obejmuje
  • Hotele czterogwiazdkowe
  • Śniadania, obiad i kolacja
  • Transport przez cały program
  • Bilety lotnicze
Opis dni wycieczki

WARSZAWA - BASRA

- Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie. Przelot do Basry.


BASRA - AL-KURNA - MOKRADŁA AHWAR - NASIRIJA

- Przywitanie na lotnisku, procedury wizowe. Śniadanie.
- W drodze na mokradła Ahwar przejazd do miasta Al-Kurna w celu obejrzenia Drzewa Poznania Dobra i Zła – Drzewo Adama
u zbiegu rzek Tygrys i Eufrat.
- Krótki rejs po wodach rzek Eufrat i Tygrys z możliwością poznania tego miejsca z perspektywy wody.
- Następnie przejazd i wizyta na Mokradłach Ahwar. W historycznym obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa
UNESCO, ludzie od wieków budują charakterystyczne domy z trzciny, papirusu i liści palmowych. W jednym z takich domów lunch - ryba z grilla w tradycyjnym stylu. Region zamieszkały jest przez Madanów, tzw. Arabów Błotnych. Eksploracja niesamowitych miejsc małymi drewnianymi łódkami zwanymi „masgouf” - wzdłuż podmokłych terenów,
gdzie w naturalnym środowisku żyją m.in. bawoły błotne, a zimą przylatuje wiele gatunków ptaków. Tysiące lat p.n.e. linia brzegowa Zatoki była przesunięta daleko na północ, a kanały i zlewiska były logistycznym zapleczem tworzenia się cywilizacji "przedpotopowych" miast vide Uruk i Eridu. W czasie I wojny w Zatoce szyici wzniecili tu powstanie. Zostawieni na pastwę losu byli zmasakrowani napalmem i bronią chemiczną. Saddam Husajn osuszył też bagna Mezopotamii.
Po 30 latach na 60% terenu życie wróciło już do pierwotnego stanu.
- Przejazd do hotelu w Nasirijji.
- Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.


ERIDU - UR - GIRSU
- Śniadanie.
- Poranna wizyta w odnalezionych na pustyni szczątkach Eridu, uważanego za pierwsze miasto na świecie.
- Następnie wizyta w słynnym biblijnym Ur Chaldejskim - mieście proroka Abrahama.
Prace wykopaliskowe w Ur rozpoczęły się na początku XX wieku. Znany brytyjski archeolog Leonard Woolleya skoncentrował się na okolicach największego wzgórza, które jak się okazało kryło pozostałości zigguratu. W ich trakcie odkryto szereg glinianych cylindrów z inskrypcjami w piśmie klinowym. Odczytanie tychże inskrypcji umożliwiło identyfikację stanowiska ze starożytnym miastem Ur. Odkryto cały kompleks zigguratów i grobowce królewskie dynastii, która rządziła pod koniec III tysiąclecia p.n.e.
- Wizyta w stanowisku archeologicznym Girsu, w historycznym mieście Tell Telloh, będącym jednym
z głównych ośrodków starożytnego miasta-państwa Lagasz, założonym przez króla Gudeę
w połowie trzeciego tysiąclecia p.n.e.
- Powrót do Nasirijja - miasta pięknych sadów palmowych nad brzegiem rzeki Eufrat.
- Panoramiczna wizyta na ulicach Nasirijja.
- Obiadokolacja w lokalnej restauracji.
- Nocleg w hotelu.


NIPPUR - URUK - NADŻAF

- Śniadanie.
- Cały dzień poświęcony na zwiedzanie stanowisk archeologicznych Mezopotamii w starożytnym mieście Nippur, które było miastem poświęconym kultowi sumeryjskiego boga Enlila, „Władcy Nieba”. W pobliżu znajduje się starożytne miasto Uruk ze stanowiskami archeologicznymi, zigguratami i świątyniami. Stanowisko pierwotnie składało się z dwóch osiedli - Kulaby i Uruk otaczających dwa sanktuaria, jedno poświęcone męskiemu bóstwu Anu, a drugie – żeńskiemu bóstwu Inana (Isztar). Dominacja Uruk nad innymi miastami zaczęła się w IV tys. p.n.e. Uruk stało się najważniejszym miastem-państwem oraz centrum handlowym, kultowym i administracyjnym w całej południowej Mezopotamii.
- Przejazd do hotelu w stolicy prowincji An-Nadżaf, po drodze zwiedzanie unikalnego w skali światowej judaistyczno-islamskiego sanktuarium w Al Kifl. Najstarsza wzmianka lokalizująca w tym miejscu grób proroka Ezechiela, pochodzi z 986r. Rabin Szerir Gaon opisał pielgrzymów palących tam kadzidło i wznoszących modlitwy. Będziemy mieli okazję zobaczyć, że mimo upływu ponad 1000 lat spekulacje o dejudaizacji grobu okazały się nieuzasadnione. nawiedzimy grób proroka Ezechiela.
- Obiadokolacja i nocleg w An-Nadżaf


NADŻAF - KUFA

- Śniadanie.
- Odwiedzimy kolejne święte miasto szyitów An Nadżaf, który razem z pobliską Karbalą tworzy potężne centrum pielgrzymkowe - w trakcie święta Aszury odwiedzane, przez ponad 20 milionów wiernych. Dla wyznawców szyizmu An Nadżaf i Karbala uważane są za najświętsze miejsce islamu, zaraz po Mekce i Medynie.
- Wizyta w Wielkim Meczecie w Kufie i starych targowiskach Nadżaf. Kufa położona jest 10 km
na północny wschód od centrum An Nadżaf. Została założona w latach 637-638, w tym samym czasie co Basra - po zwycięstwie Arabów pod wodzą drugiego kalifa Umara nad Bizancjum.
Wielki Meczet Masjid al-Kufa jest jednym z najstarszych zachowanych meczetów na świecie. Zbudowany w VII wieku, był miejscem rezydowania kuzyna i zięcia proroka Mahometa - Alego ibn Abi Taliba, czwartego kalifa z dynastii Raszidun. Na początku 661 roku, Ali został tu zraniony zatrutym mieczem przez wyznawcę ortodoksji charydżyckiej Abd ar-Rahmana ibn Muldżama. W Kufie pochowani są członkowie rodzin pierwszych szyickich imamów i ich pierwsi zwolennicy. Złota kopuła stojąca dziś nad grobowcami, a także otaczająca ją dekoracja kaflowa zostały dodane w okresie Safawidów, w XVII i XVIII wieku. Całe wnętrze otoczono wersetami Koranu, a dziedziniec pokryty jest białym marmurem z Makrana w Indiach. Ma on taką właściwość, że chodząc boso w południe po nasłonecznionym dziedzińcu – kamień zachowuje chłód.
- Lunch w lokalnej restauracji.
- Następnie zobaczymy największy na świecie cmentarz Wadi Al-Salaam oraz Sanktuarium Imama Alego ibn Abi Taliba.
- Kolacja w lokalnej restauracji.
- Nocleg w hotelu w An-Nadżaf.


AL-AQUISER - KARBALA

- Śniadanie.
- Wizyta w godnym podziwu miejscu historycznym – znakomicie zachowanej twierdzy Kasr al-Uchajdir, której początki sięgają VII wieku. Jej zewnętrzny mur jest wysoki na 21 m i posiada 4 bramy, a wewnętrzny prostokątny budynek przylegający do północnej ściany ma rozmiary 80 na 112 m. Centralny dziedziniec jest otoczony przez meczet, łaźnię i 6 zespołów mieszkalnych, każdy z własnym mniejszym dziedzińcem i parą stojących naprzeciwko siebie ejwanów. Ten plan wywodzi się z późnosasanidzkiego Pałacu Chosrowa w Ghasr-e Szirin i posiada swe odpowiedniki w umajjadzkich pałacach w Ammanie i Mszatcie. Al-Uchajdir jest jedynym znanym abbasydzkim zamkiem pustynnym. Związany jest z osobą Isy Ibn Musy, członkiem rodu Abbasydów, który miał wycofać się do swojej rezydencji w 775/776, gdy został wykluczony z porządku sukcesji przez kalifa Al-Mahdiego. W 2000 Kasr al-Uchajdir został wpisany na listę informacyjną światowego dziedzictwa UNESCO.
- Wizyta (w miarę dostępności) w pozostałościach kościoła Al-Aqiser, który jest uważany za jeden z najstarszych kościołów wschodniochrześcijańskich. Zbudowany został w V wieku i do niedawna był używany przez Asyryjczyków z Kościoła Chaldejskiego. Charakterystyczny jest w nim układ ołtarza, którego front pokrywa się z kierunkiem w stronę Jerozolimy. Miejsce jest mistyczne, a temperatura na pustyni osiąga pod 40 stopni.
- Lunch w lokalnej restauracji.
- Następnie udamy się do Karbali – jednego z najważniejszych świętych miast szyitów, gdzie znajdują się Meczety-Mauzolea Imama Hussaina i Imama Abbasa, synów Imama Alego i wnuków Proroka Mahometa. Członkowie rodziny Proroka zginęli pod Karbalą, w bitwie z wojskiem sunnickiego kalifa Umajjadów Jazida I, która miała miejsce w 680 roku.
- Nocna wędrówka po lokalnych targowiskach, gdzie możemy zaopatrzyć się m.in., w słynne naturalne olejki perfumowane.
- Kolacja w lokalnej restauracji.
- Nocleg w hotelu w mieście Karbala.


BABILON - BAGDAD

- Śniadanie.
- Kierujemy się do Babilonu (akadyjskie Bab ilāni - Brama Bogów) – starożytnego miasta nad Eufratem, jednego z najważniejszych miejsc na mapie historii ludzkiej cywilizacji. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z czasów panowania Szar-kali-szarri, króla Akadu z XXIII w. p.n.e. Rola miasta wzrosła za panowania Hammurabiego (1792–1750 p.n.e.), który skodyfikował prawo i stworzył imperium ze stolicą w Babilonie. Wieki XI–VIII p.n.e. to okres zamieszania, związany z przybyciem plemion chaldejskich. Babilonem rządziło kilka różnych dynastii,
których władcy musieli radzić sobie z zagrożeniem, jakim stała się rosnąca w siłę Asyria. W 689 p.n.e. na rozkaz Sennacheryba wojska asyryjskie splądrowały Babilon mordując mieszkańców
i paląc miasto. Babilon odzyskał dawne znaczenie w pierwszej połowie VI wieku p.n.e.,
za panowania dynastii nowobabilońskiej. Z tych czasów zobaczymy najsłynniejsze zabytki: Bramę Isztar, ziggurat E-temenanki (Wieża Babel), Wiszące Ogrody Semiramidy oraz Pałac Nabuchodonozora II. W Babilonie zmarł w 323 p.n.e. Aleksander Wielki, który zamierzał uczynić go stolicą swojej uniwersalnej monarchii. Po jego śmierci miasto zaczęło podupadać w wyniku licznych wojen i masowych wywózek ludności. Babilon został ponownie odkryty przez niemieckiego archeologa Roberta Koldeweya w 1899r. Miejsce to znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego zwiedzanie i odkrywanie jest wyjątkowym przeżyciem.
- Odwiedzimy również, górujący nad stanowiskiem pałac Saddama Hussajna, zdewastowany w czasie II wojny w Zatoce.
- Lunch oraz panoramiczny rejs po Eufracie.
- Przejazd na nocleg do Bagdadu.


BAGDAD

- Śniadanie.
- Zwiedzanie Bagdadu: Muzeum Narodowe Iraku, założone przez znaną brytyjską orientalistkę Gertrude Bell, w którym zapoznamy się z bezcennymi zabytkami kultury z epok: sumeryjskiej, babilońskiej i hellenistycznej, jak również artefaktami z początków cywilizacji islamu.
- Przejazd pod pomnik Al-Shaheed (Pomnik Męczenników), gdzie płonie wieczny ogień poświęcony irackim żołnierzom poległym w trakcie wojny iracko-irańskiej, w latach 80-tych ubiegłego wieku. Umiejscowiony na sztucznej wyspie o średnicy 190 metrów, pośrodku sztucznego jeziora na wschodniej stronie rzeki Tygrys. Wewnątrz dwóch czterdziestometrowych kopuł zdobionych turkusową mozaiką mieści się m.in. muzeum, biblioteka, galeria wystawowa i kawiarnia.
- Lunch w lokalnej restauracji.
- Popołudniowa wizyta w zigguracie i świątyni Dur-Kurigalzu, której początki sięgają czasów panowania króla Kurigalzu I z dynastii Kasytów w czasach babilońskich (1400 r. p.n.e.), uważana jest za jeden z najważniejszych zigguratów w całej Mezopotamii.
- Obiadokolacja i nocleg w Bagdadzie.


BAGDAD

- Śniadanie.
- Wędrówka przez historyczne centrum Bagdadu położonego nad rzeką Tygrys, od kompleksu naukowego Al-Mustansiriya Madrasa do Pałacu Abbasydów, przez most Al-Shuhadaa i ulicę Al-Mutanabbi.
- Lunch w lokalnej restauracji.
- Następnie wizyta w historycznym mieście Al-Mada'in, gdzie odwiedzimy Pałac Taq Kasra w historycznym Ktezyfonie, będący arcydziełem architektury imperium sasanidzkich władców Persji, którego początki sięgają VI wieku. Do XXI w. zachowały się ruiny z ogromnym sklepieniem kolebkowym (pozostałość sali audiencyjnej). Jest to jedno z największych i najszersze pojedyncze sklepienie ceglane na świecie. Wiadomo, że podłogę sali audiencyjnej pokrywał ogromny dywan o wymiarach 27 × 27 metrów, znany jako Bahārestān – „ogród wiosenny”.
Po zajęciu Ktezyfonu przez Arabów w 637 roku, dywan został pocięty na kawałki, które zostały rozdane muzułmanom.
- Wizyta w dzielnicy Uniwersytetu w Bagdadzie i na Placu Wyzwolenia (Plac Al-Tahrir),
z najważniejszym pomnikiem upamiętniającym niepodległość Iraku. Jest to centralne miejsce
i serce miasta, gdzie miały miejsce najważniejsze wydarzenia w nowożytnej historii Iraku.
- Obiadokolacja i nocleg w Bagdadzie.


SAMARRA - HATRA - MOSUL

- Śniadanie.
- Wczesny wyjazd z hotelu.
- Całodniowa wizyta w archeologicznym mieście Samarra, założonym przez kalifów Abbasydów w IX wieku, słynącym z Minaretu Al-Malawija w kształcie spiralnej muszli ślimaka oraz Wielkiego Meczetu. To stąd przez sto lat rządzono prowincjami Imperium, które w okresie swojej świetności rozciągało się od Tunezji po Azję Środkową. Samarra to jedyna ocalała stolica z okresu wczesnego islamu, która zachowała swój pierwotny plan, architekturę i sztukę, taką jak mozaiki i rzeźby.
Miasto zostało opuszczone stosunkowo wcześnie i w ten sposób uniknięto zaburzenia pierwotnego układu architektonicznego. Po zniszczeniu Bagdadu przez Mongołów, to jedyny oryginalny ślad politycznego i kulturalnego centrum kalifatu. Samarra uważana jest za jedno z największych stanowisk archeologicznych na świecie. Ruiny starożytnego miasta zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Samarze zobaczymy dwa największe meczety: Al-Malwiya
i Abu Dulaf (w miarę dostępności) oraz największe pałace w świecie islamskim: Pałac Kalifów Qasr al-Khalifa oraz al-Ja'fari. W meczecie Al Askari znajdują się groby dwóch z dwunastu szyickich imamów; dziesiątego Alego al-Hadiego i jego syna, jedenastego Hasana al-Askariego.
W kompleksie pochowano także innych członków rodziny Mahometa. W 2006 roku tygodnik Time pisał, że: Al-Askari jest jednym z najświętszych miejsc szyizmuh, ustępującym tylko An Nadżaf
i Karbali. Nawet sunnici darzą go wielkim szacunkiem, a powiedzenie „przyrzekam na meczet” jest używane przez obie wspólnoty.
- Przejazd do Hatry, głównego miasta Seleukidów, które przez wieki opierało się potędze Rzymu
i Persji.
- Spacer połączony ze zwiedzaniem dobrze zachowanych ruin.
- Przejazd na obiadokolację i nocleg do Mosulu.


MOSUL

- Śniadanie.
- Całodzienne zwiedzanie Mosulu – Niniwy. Według Księgi Rodzaju (10, 8–12) miasto założył Nimrod: (..) Kusz zaś zrodził Nimroda, który był pierwszym mocarzem na ziemi… On pierwszy panował w Babelu, w Erek, w Akkad i w Kalne, w kraju Szinear. Wyszedłszy z tego kraju do Aszszuru, zbudował Niniwę, Rechobot-Ir, Kalach i Resan, wielkie miasto pomiędzy Niniwą, a Kalach. Z kolei Ewangelia wg św. Mateusza (12, 39-42) wspomina: (..) Albowiem, jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi.
Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni wskutek nawoływania Jonasza się nawrócili… Według Biblii Niniwa została uratowana przez Jonasza przed gniewem Jahwe. Jednak Asyryjczycy wrócili do starych praktyk i dlatego, dwóch izraelskich proroków (Nahum i Sofoniasz) zapowiedziało upadek Niniwy. Urzeczywistniło się to w 612 r. p.n.e., gdy połączone siły Nabopolassara, króla Babilonii oraz Kyaksaresa, króla Medów zdobyły miasto. Najstarsze ślady osadnictwa w Niniwie (części aglomeracji współczesnego Mosulu) datowane są na VI tys. p.n.e., a w II tys. p.n.e. królowie asyryjscy budowali tu swoje pałace. Okres rozkwitu miasta przypada na okres nowoasyryjski w I tys. p.n.e., gdy król Asyrii Sennaheryb uczynił Niniwę stolicą imperium. Powierzchnia miasta osiągała 8 km², a długość podwójnego pasa murów w obwodzie wynosiła ok. 12 km. Główny mur z suszonej cegły miał szerokość ok. 15 m i wysokość 25 m,
a fosa szerokość ok. 55 m. Aglomeracja zasilana była w wodę przez system kanałów i akweduktów,
z których niektóre używane są do dziś. Po zniszczeniu w roku 612 p.n.e. Niniwa, nigdy nie osiągnęła już dawnej świetności. Odbudowane w okresie hellenistycznym i partyjskim świątynie z reliefami, inspirowały artystów pracujących dla nowych władców. Wykopaliska archeologiczne w pałacach Sennaheryba i Aszurbanipala odsłoniły liczne reliefy np. sceny polowania króla na lwy, które zyskały światową sławę i są eksponowane w British Museum. Odkryto też bibliotekę Aszurbanipala – bogaty zbiór tekstów zapisanych pismem klinowym, które okazały się kluczem do historii całej Mezopotamii (wśród nich, m.in. epos o Gilgameszu). W Niniwie niektórzy badacze lokalizowali słynne wiszące ogrody Semiramidy, jeden z 7 cudów świata. Trudno to udowodnić, jednak okazałe kompleksy ogrodowe dokumentują zachowane teksty i reliefy. W latach 1965-1984 Irakijczycy zrekonstruowali część muru i bram starożytnego miasta. W 2014 w wyniku ataku ekstremistów Mosul został zajęty przez Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIS). Doszło do licznych zbrodni oraz wygnania mniejszości religijnych i etnicznych z miasta, a także celowego niszczenia zabytków. W 2017 armia iracka odbiła miasto z rąk dżihadystów, wypierając ISIS z całego Iraku.
Dziś Mosul tętni na nowo życiem i jest także miastem restauracji z aromatyczną kuchnią bliskowschodniej oraz klimatycznymi kawiarniami.
- Powrót na obiadokolację i nocleg.


ERBIL

- Śniadanie.
- Przejazd do Erbilu, jednego z najstarszych znanych punktów osadniczych na mapie świata. Miasto zamieszkiwane jest nieprzerwanie od ponad 8000 lat, a w pobliżu odkryto też ślady bytności Neandertalczyków. Najwcześniejsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z III tys. p.n.e. Prawdopodobnie z tego okresu pochodzi kopiec o wysokości 30 m, znajdujący się w centrum obecnego Erbilu. Jego zwieńczeniem są okazałe ruiny dawnego tureckiego fortu. Na północ od miasta znajduje się Gaugamela, gdzie Aleksander Wielki pokonał w bitwie w 331 r. p.n.e. króla perskiego Dariusza III. Za czasów diadochów Erbil był stolicą królestwa Adiabene, które od I wieku było podporządkowanego imperium Partów. Od początku III wieku znajdował się pod panowaniem Rzymu. W 642 r. miasto opanowali Arabowie. W XIII wieku Erbil utracił swoje znaczenie i funkcje administracyjne, na rzecz niedalekiego Mosulu. Po rozpadzie Imperium Ottomańskiego, de facto przez cały XX wiek historia regionu była determinowana przez kurdyjskie powstania, pacyfikowane przez rząd w Bagdadzie. Najkrwawsza pacyfikacja miała miejsce w ramach Operacji Al-Anfal
(arab. Łupy Wojenne), w 1988 roku. W jej toku zniszczonych zostało, ponad 3 tys. miejscowości zamieszkiwanych przez Kurdów. Armia Saddama Husajna wielokrotnie używała bronii chemicznej,
a ofiarą operacji padło ok. 200 tys. Kurdów. Po I wojnie w Zatoce, w Erbilu ustanowiono stolicę irackiego Kurdystanu - chronionego przed siłami Saddama Husejna przez wojska koalicji anglo-amerykańskiej. Miasto zostało ponownie zajęte przez siły irackiej Gwardii Republikańskiej
w 1996 r. Po zakończeniu II wojny w Zatoce, Erbil ponownie stał się ośrodkiem administracji kurdyjskiej. Miasto zyskało na znaczeniu gospodarczym, a liczba ludności od tego czasu zaczęła szybko wzrastać.
- Przejazd do hotelu, obiadokolacja pożegnalna połączona z imprezą regionalną w stylu kurdyjskim.
- Nocleg.


ERBIL - WARSZAWA

- Śniadanie lub pakiet śniadaniowy.
- Przejazd na lotnisko. Przelot do Warszawy.
- Zakończenie pielgrzymki.

Więcej wycieczek, które mogą Cię zainteresować

Kontakt
Informacje Kontaktowe Toruń
Szosa Lubicka 2, 87-100 Toruń,Polska
+48 690 458 838 
info@shamsalhani.pl
Informacje Kontaktowe Łazy
Aleja krakowska 165, 05-552 Łazy , Polska
+48 530 005 503
marco@shamsalhani.com
Skontaktuj się z nami
Nasz zespół wsparcia i sprzedaży jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby odpowiedzieć na Twoje pytania
Kontakt
Shams Alhani For Travel and Tourism Ltd.
Copyright © 2024. All rights reserved.
chevron-down